Reklama
  • Poniedziałek, 27 lutego (09:05)

    Najlepsze dla maluszka

Układ pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Wspieraj go – dla zdrowia.

Bezpieczne karmienie butelką

Reklama

Dla prawidłowego rozwoju maleństwa i kondycji jego brzuszka znaczenie ma to, co podajesz mu do jedzenia, a także – jak dowodzą badania naukowców – sposób, w jaki je karmisz. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z ciałem mamy, dlatego podając dziecku butelkę, tul je czule do siebie.

● Właściwa pozycja karmienia. W czasie jedzenia dziecko nie może leżeć płasko na plecach. Dbaj, by jego główka znajdowała się wyżej niż brzuch (trzymaj je tak, jakbyś karmiła piersią) – taka pozycja zapobiega zakrztuszeniu. Jeśli starszy bobas sam już je z butelki, nie zostawiaj go w łóżeczku bez opieki. Nie pozwalaj też usypiać mu ze smoczkiem w buzi (ze względu na ryzyko zadławienia oraz rozwoju próchnicy butelkowej).

● Jak trzymać butelkę? Należy zawsze trzymać ją w takiej pozycji, by smoczek był wypełniony mlekiem. Chodzi o to, by dziecko nie ssało pustego smoczka. Gdy nałyka się powietrza, będzie miało wzdęcia i bóle brzuszka. Po karmieniu zawsze unoś niemowlę do odbicia. To zmniejszy ryzyko ulania pokarmu oraz ataku kolki jelitowej.

Mleko idealnie dobrane

Kiedy zamierzasz odstawiać dziecko od piersi i wprowadzać mleko modyfikowane, poradź się pediatry, jaką mieszankę wybrać. Lekarz pomoże ci dobrać taką, która najlepiej zaspokoi potrzeby maluszka. Dostosuje preparat do wieku dziecka, a także weźmie pod uwagę, czy ma ono alergię, kolki albo nadmiernie ulewa.

Gdy lekarz dobierze już konkretną mieszankę i dziecko będzie ją tolerowało, nie zmieniaj jej na własną rękę, bo np. preparat innego producenta jest akurat w promocyjnej cenie. Na taką zmianę dziecko może zareagować bólem brzuszka.

● Precyzyjnie odmierzona mieszanka Na etykiecie znajdziesz informację, ile wody i miarek powinnaś połączyć. Jeśli wsypiesz za dużo proszku, maluszek może mieć problemy ze strawieniem posiłku, a to grozi nie tylko bólem brzuszka, ale także m.in. nadmiernym obciążeniem nerek.

Czuły dotyk i komfort

Brzuszek to bardzo delikatna i wrażliwa strefa na mapie ciała twojego maleństwa. A masaż to antidotum na jego problemy. Pomaga ukoić i wyciszyć, gdy dziecko jest niespokojne, może być pieszczotą przed snem.

Jeśli twojemu dziecku dokuczają wzdęcia, zaparcia lub kolka – sprawdź, co przyniesie ulgę w bólu i co jest ważne dla komfortu maleństwa.

● Nóżki do brzuszka. Zgięte w kolanach nóżki malucha przyciśnij delikatnie do brzuszka i przytrzymaj tak przez kilka sekund. To pomoże w usunięciu gazów, które powodują bolesne wzdęcia. Taki masaż rób co najmniej pół godziny po posiłku. Powtórz go trzy razy i wykonuj trzy razy dziennie.

Jeśli nóżki są napięte – nie rób nic na siłę. Wtedy połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuchu, delikatnie go głaszcząc i uciskając.

● Masaż „brzuszkiem do brzucha”. To pozycja, która nie tylko zapewnia bliskość z mamą lub tatą, dając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ciepły brzuch rodzica doskonale masuje mały brzuszek i odpręża niemowlę, gdy jest niespokojne lub przynosi ulgę, gdy ma wzdęcia i kolki. Ten rodzaj masażu jest także dobrym treningiem przed samodzielnym leżeniem na brzuszku.

● Wygodne ubranka. Body lub śpioszki powinny być bawełniane, luźne – bez gumki w pasie, wystających guzików, nap z przodu czy sztywnych aplikacji. Dzięki temu nic nie będzie uwierało małego brzuszka.

Leżenie z głową i pupą do góry

Kładzenie dziecka na brzuszku jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Już noworodka można tak układać w ciągu dnia – zaczynając od kilku, kilkunastu sekund i stopniowo wydłużając ten czas. Gdy dziecko leży na brzuszku, ze względów bezpieczeństwa nie zostawiaj go samego. Bądź przy nim, by w każdej chwili zareagować.

Leżnie w takiej pozycji ma same zalety. Przede wszystkim naturalnie masuje brzuszek. A taki masaż to najlepsze wsparcie dla niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego – pomaga pozbyć się gazów i zapobiega kolce. Ma także wpływ na prawidłowe ułożenie bioder, ponieważ wtedy dziecko naturalnie podkurcza nóżki. Oczywiście uczy też podnosić głowę i wzmacnia mięśnie rąk.

● Dla opornych. Gdy maluch, leżąc na brzuchu, głośno protestuje, pomocna może okazać się kolorowa mata edukacyjna. Jej intrygujące elementy zachęcą dziecko do obserwowania świata z innej perspektywy niż tylko na plecach.

Świat kobiety

Zobacz również

  • Moja córka niedawno urodziła. Chciałam jej doradzić, jak pielęgnować skórę wnuczki, ale czy sposoby, które znam jeszcze od mojej mamy (np. oliwka na ciemieniuchę) są nadal skuteczne? Alfreda... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.