Reklama
  • Środa, 16 marca 2016 (13:05)

    Jak oczyścić nosek niemowlaka

Niemowlętom często furkocze coś w nosku. Na ogół jest to po prostu zaschnięta wydzielina, którą warto usunąć. Radzimy, jak to zrobić bezpiecznie, żeby szkrabowi lepiej się oddychało.

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Olga Kublik

Reklama

Sapka, czyli furkotanie w nosku to częsta dolegliwość, która pojawia się u niemowląt.

– Nie jest to katar, ale drobna niedogodność spowodowana zasychaniem naturalnej wydzieliny oraz resztek ulanego pokarmu – mówi Barbara Jaworska, położna.

– Generalnie drogi oddechowe niemowlęcia powinny oczyszczać się same, dzięki kichaniu – dodaje. – Jednak podczas upałów lub kiedy w mieszkaniu jest zbyt suche i rozgrzane powietrze, śluzówki szybciej wysychają i nosek może się zatykać – wyjaśnia ekspert.

Dlatego jeżeli jest taka potrzeba, warto malcowi od czasu do czasu go oczyścić. Zabieg ten przyniesie dziecku ulgę również w sytuacji, kiedy nosek jest niedrożny z powodu kataru.

Czego używać?

W oczyszczeniu dziecięcego noska pomoże kupiona w aptece sól fizjologiczna w ampułkach (np. Physiodose). Można też użyć specjalnego sprayu zawierającego roztwór wody morskiej (np. Marimer baby, Stérimar baby).

Preparaty tego typu rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, ułatwiają też wypłukanie zanieczyszczeń oraz nawilżają śluzówkę. Jeżeli smyk ma katar i wydzieliny jest sporo, możesz ją odciągnąć specjalnym aspiratorem (np. Sopelek, Katarek).

Jeśli sięgasz po gruszkę, wybierz taką z bezpieczną, szeroką końcówką i posługuj się nią bardzo, bardzo ostrożnie.

Jak często?

Jeżeli niemowlęciu dokucza sapka, wystarczy jednorazowe oczyszczenie nosa. Takiego zabiegu lepiej nie wykonywać codziennie, bo maluchy bardzo go nie lubią. W przypadku kataru nosek należy jednak oczyszczać regularnie, 2-4 razy dziennie.

Higiena nosa krok po kroku

KROK PIERWSZY Ułóż maluszka z lekko uniesioną głową. Najpierw umyj ręce wodą z mydłem. Następnie połóż brzdąca na twardym podłożu, np. na przewijaku lub kocyku rozłożonym na podłodze. Obok umieść niezbędne akcesoria. Jedną ręką delikatnie unieś i przytrzymaj główkę malucha.

KROK DRUGI Do każdej dziurki zakropl sól fizjologiczną. Przekręć główkę leżącego na pleckach malca na lewy bok i ostrożnie wpuść do prawej dziurki nosa 1-2 krople soli fizjologicznej (lewą możesz na chwilę zatkać, uciskając ją palcem). Następnie obróć główkę maluszka na drugi bok i zakropl sól do lewej dziurki.

KROK TRZECI Poczekaj, aż smyk kichnie, lub użyj aspiratora. Wpuszczenie kropli do nosa powinno skłonić dziecko do kichnięcia. Wówczas wydzielina wypłynie na wierzch. Jeśli tak się nie stanie, sięgnij po aspirator, który ją odessie. Użyj go zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.

KROK CZWARTY Chusteczką lub wacikiem zbierz wydzielinę. Miejsce pod noskiem osusz, by wilgotna skóra nie uległa podrażnieniu. Do tego celu nie używaj patyczków higienicznych, bo możesz łatwo uszkodzić delikatną śluzówkę nosa albo wtłoczyć wszystko z powrotem do środka.

U starszego niemowlęcia nie można wykluczyć, że przyczyną zatkanego noska jest ciało obce, np. wepchnięty do dziurki kawałek jedzenia lub koralik. Jeśli nie możesz dojrzeć, co się kryje w nosie, nie próbuj usuwać tego sama, ale idź ze szkrabem do laryngologa.

Zobacz również

  • Ponieważ skóra maluszka jest jeszcze niedojrzała, powinnaś przewijać malca co 2-3 godziny, a jeśli zrobi kupkę – natychmiast.  Zanim przystąpisz do zabiegu, przygotuj wszystkie niezbędne... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.